walty logo

דירה ראשונה – הדרך הנכונה

הולכים לקחת משכנתא? מה צריך לדעת איך לוקחים מה תצטרכו ממה צריך להיזהר, וולטי עושים לכם סדר
שתפו את הפוסט:

< חזרה

לוקחים משכנתא בפעם הראשונה?!
ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת כדי להימנע מטעויות

מזל טוב, אתם קונים את הדירה הראשונה שלכם… עברתם דרך ארוכה של חסכונות ומאבקים ועכשיו הגיע הזמן להתכונן לתהליך המשכנתא!
עבור רובנו רכישה של דירה ראשונה היא העסקה המשמעותית ביותר בחיים – במשך כל חיינו עבדנו וחסכנו בשביל הרגע הזה ולכן הכל צריך להיות מושלם. אנחנו רוצים את הסלון הכי יפה, והמטבח הכי מרשים, אבל מהצד השני אנחנו צריכים להיות שקולים ולקחת בחשבון את כל ההוצאות שלנו – המשקל שלהן יהיה מכריע בבחירת הדירה.
אז רגע לפני שאתם נכנסים ל-Walty ומקבלים את ההצעות המשתלמות ביותר עבורכם מכל הבנקים, אספנו כמה טיפים חשובים בדרך לרכישת הדירה הראשונה.
mortgage of first buyer

חשבו את העלות האמיתית של הדירה

המחיר של כל דירה נקבע ביניכם לבין מוכר הנכס ונכתב בסופו של דבר בחוזה הרכישה. אבל, בשביל לקבל את התמונה האמיתית יש לחבר למחיר הדירה את ההוצאות הנלוות. השלב הזה חשוב מאוד ועוזר לכם לבדוק האם יש לכם מספיק כסף כדי לבצע את הרכישה.

איזה הוצאות נלוות יכולות להיות לכם?
עלויות מעבר ושיפוץ, ריהוט הבית, מס רכישה, דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל, דמי תיווך, שכר עו”ד, הפרשים בגין הצמדת הדירה למדד המחירים לצרכן או למדד תשומות הבנייה, תשלום עבור שמאות, דמי פתיחת תיק משכנתא וכו’.

* כיוון שזו הדירה הראשונה שלכם, אתם זכאים להטבת מס רכישה. לכן סביר להניח שתשלמו מס זניח או שלא תשלמו בכלל.

Happy Money Sticker by Heroes Jobs for iOS & Android | GIPHY

בדקו האם הדירה מתאימה לתקציב שלכם

עכשיו, כשאתם יודעים את העלות האמיתית של הדירה, תוכלו לבדוק האם היא מתאימה לתקציב שלכם. לשם כך תצטרכו לבדוק 2 פרמטרים חשובים:

1. הון עצמי:
כיוון שמדובר בנכס הראשון שלכם, הבנק יסכים לאשר לכם משכנתא בגובה של עד 75% משווי הדירה (מהשווי בחוזה הרכישה אם מדובר בדירה מקבלן או מהשווי שנגזר מהערכת שמאי אם מדובר בדירה יד שנייה). שאר הכסף מגיע מהחסכונות האישיים שלכם בתור הון עצמי.

דוגמה: עבור דירה בשווי של 1.5 מיליון ₪ תוכלו לקבל עד 1,125,000 ₪ כמשכנתא (0.75 כפול 1.5 מיליון). במקרה הזה אתם תצטרכו הון עצמי של 375,000 ₪ כדי להשלים את הרכישה. אבל, אסור לשכוח את ההוצאות הנלוות – נניח שהן הסתכמו ל- 100,000 ₪, במקרה הזה אתם תצטרכו הון עצמי של 475,000 ₪ כדי להשלים את הרכישה. אם אין לכם אפשרות להגיע לסכום הזה – זו לא הדירה בשבילכם.

במקרים מסוימים הבנק עשוי לתת לכם פחות כסף ממה שחשבתם ואז אתם תצטרכו להוסיף הון עצמי. כדי להימנע מהפתעות רצוי לקבל אישור עקרוני מהבנק לפני סגירת העסקה.

2. יכולת ההחזר שלכם:
הכלל אומר שההכנסות הפנויות שלכם צריכות להיות גבוהות פי 3 מההחזר החודשי של המשכנתא. (ההכנסה הפנויה היא ההכנסה נטו פחות הלוואות או התחייבויות אחרות שמועד הסיום שלהן בעוד שנה וחצי או יותר).

דוגמה: נניח שההכנסה הפנויה שלכם עומדת על 15,000 ש”ח – רצוי שהחזר המשכנתא שלכם לא יעבור את ה- 5,000 ₪ בחודש.

חשוב שתדעו: הבנק בדרך כלל לא מאשר משכנתאות שההחזר החודשי בגינן גבוה מ- 40% מההכנסה.

בקשו אישור עקרוני למשכנתא

לפני שאתם סוגרים את העסקה, כדאי לכם לבקש אישור עקרוני למשכנתא, כך תדעו באופן רשמי אם אתם עומדים בתנאים של הבנק. אחרי שתקבלו את האישור תרגישו בטוחים יותר לרכוש את הנכס.

לצורך קבלת האישור העקרוני אתם לא צריכים להציג מסמכים כלשהם, אבל כן תצרכו לענות על מספר שאלות בנוגע למצבכם הפיננסי ובנוגע לנכס המבוקש. במסגרת זו חשוב להבין שהבנק נותן לכם סכומי כסף לא מבוטלים והוא רוצה לדעת שהוא יכול לסמוך עליכם, לכן כדאי להדגיש את הנקודות שמציגות אתכם כלקוחות טובים ויציבים. אם תרצו שהמומחים שלנו יגישו עבורכם את הבקשה לאישור עקרוני, פשוט לחצו כאן.

חשוב לדעת:
  • הריביות באישור העקרוני ישמרו עבורכם ל- 24 ימים.
  • האישור העקרוני לא מחייב אתכם לקחת את ההלוואה בבנק זה או אחר, אבל הוא מקדם אתכם שלב נוסף בדרך לרכישת הדירה.
  • לעיתים בנק מסוים לא יאשר את הבקשה ובנק אחר דווקא כן.
  • במשכנתאות עם אחוז מימון גבוה (מעל 70%) מומלץ להביא שמאי שיבדוק את שווי הנכס לפני החתימה על החוזה.
shutterstock 1443249299 1

בחרו את הבנק המממן 

אחרי שקיבלתם אישור עקרוני והתקדמתם עם רכישת הנכס, מגיע השלב שבו תצטרכו להרים את הרגליים ולעשות סקר בין מספר בנקים. בסקר תגלו שיש הבדלים עצומים ביניהם – כל בנק מגיע עם הצעה ייחודית וריביות אחרות. כדי שתבינו מה המשמעות של ההצעות שאתם מקבלים, חשוב שתכירו את מסלולי המשכנתא השונים – ככה תדעו מה היתרונות והחסרונות של כל מסלול.

ההצעות הראשונות שתקבלו יהיו עם ריביות גבוהות יחסית, לכן חשוב מאוד ליצור זירה תחרותית בין מספר בנקים  – להשוות ביניהם ולשפר את ההצעות.

אחרי שיש בידכם את כל ההצעות מהבנקים תוכלו לנתח אותם ולהחליט איזו הצעה הכי

מתאימה לכם. ברגע שבחרתם בהצעה מסוימת – פנו מהר לבנק שהציע אותה כדי שהתנאים שקיבלתם ישמרו. בכתבה הבאה  תוכלו לקבל טיפים על משא ומתן יעיל מול הבנקים.

היתרון שלנו: Walty משווה בין הצעות משכנתא של אלפי אנשים ויודעת מראש מהן הריביות הטובות ביותר שאתם יכולים לקבל.

Slice 38 1

פתחו תיק הלוואה 

לאחר שחתמתם על חוזה המכר לרכישת הנכס ובחרתם מאיפה לקחת את המשכנתא,

השלב הבא הוא לפתוח תיק הלוואה ולספק לבנק רשימה של טפסים ובטחונות.

הבנקים דורשים את הבטחונות כדי שיוכלו להבטיח את שליטתם על הנכס במקרה שלא תחזירו את המשכנתא. כאן תוכלו לקרוא איזה טפסים ובטחונות תצטרכו.

קבלת הכסף

אחרי שסיפקתם את כל המסמכים והביטחונות המבוקשים על ידי הבנק, התיק יעבור ביקורת, אם הכל יימצא תקין תוכלו לקבל את ההלוואה. מזל טוב יש לכם משכנתא!

כמו שהבנתם, תהליך לקיחת משכנתא יכול להיות ארוך ומתיש…

כדי להקל עליכם הקמנו את Walty

האלגוריתם של Walty, מבוסס על חכמת ההמונים, ויודע להשוות ביניכם לבין אלפי אנשים אחרים (בעלי פרופיל פיננסי דומה). ככה Walty בונה את תמהיל המשכנתא האופטימלי עבורכם, כולל הריביות הסופיות שאתם צריכים לקבל, וכל זה בתוך 2 שניות.

אחרי שבנינו לכם את תמהיל המשכנתא, נייצר זירה תחרותית בין כל הבנקים, ונדאג שתקבלו את ההצעה הטובה ביותר בזמן הקצר ביותר. כל מה שיישאר לכם לעשות זה רק לחתום על המשכנתא.

דיגיטל, אבל לא רק:
Walty מאמינה בטכנולוגיה אבל גם בבני אדם – יועץ משכנתאות מקצועי ומנוסה מטעם Walty ילווה אתכם אישית וייעץ לכם עד שתחתמו על המשכנתא.

לוגו של וולטי בצבע סגול

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

המשיכו לקרוא

מדד המחירים לצרכן בתים בעגלת קניות
בנקים

מדד המחירים לצרכן

כשאתם לוקחים משכנתא מהבנק כמעט תמיד יציעו לכם מסלול אחד לפחות שצמוד למדד המחירים לצרכן – המומחים של Walty מציינים מה היתרונות והחסרונות לכך 

קרא עוד >>

Add New Playlist