walty logo

< חזרה

המשכנתא הישראלית שוברת שיאים

יקרה יותר, ארוכה יותר וגבוהה הרבה יותר. המשכנתא הבא שניקח תראה אחרת, איך השתנה שוק המשכנתאות בקיץ 2021?

מעניין?
שתפו אחרים

לפחות חלק משיאי הספורט שנשברים בימים אלה באולימפיאדת טוקיו מחווירים לעומת השיאים ששובר שוק המשכנתאות בישראל של קיץ 2021. השוק צפוי לשבור את השיא בהיקף המשכנתאות (זו השנה השלישית ברציפות) ולעבור לראשונה את רף 100 מיליארד השקלים, כך על פי הצפי של בנק ישראל. מלבד הגידול המשמעותי בהיקף הכולל של המשכנתאות, נרשמה גם עלייה בגובה המשכנתא הבודדת ובפרק הזמן עליו היא תתפרש. אלו רק חלק מהמספרים המעניינים שבפנים

לפחות חלק משיאי הספורט שנשברים בימים אלה באולימפיאדת טוקיו מחווירים לעומת השיאים ששובר שוק המשכנתאות בישראל של קיץ 2021. השוק צפוי לשבור את השיא בהיקף המשכנתאות (זו השנה השלישית ברציפות) ולעבור לראשונה את רף 100 מיליארד השקלים, כך על פי הצפי של בנק ישראל. מלבד הגידול המשמעותי בהיקף הכולל של המשכנתאות, נרשמה גם עלייה בגובה המשכנתא הבודדת ובפרק הזמן עליו היא תתפרש. אלו רק חלק מהמספרים המעניינים שבפנים

המשכנתא הישראלית שוברת שיאים בקיץ 2021

כבר התרגלנו לעובדה שאנחנו חיים בהילוך מהיר ושכל שיא נועד להישבר (ושום מילה נוספת על האולימפיאדה), אבל קצב הגידול ההיסטורי הזה עולה על הציפיות. שוק המשכנתאות בישראל גדל בקצב חסר תקדים ולא עושה סימנים של האטה.

שיאי שוק המשכנתאות הישראלי

בחודש יוני האחרון נלקחו משכנתאות בשווי כולל של 11.6 מיליארד שקלים, סכום הגבוה בכ-60% מהממוצע החודשי בשנה החולפת. השיא הקודם, אגב, שייך לחודש מאי שקדם לו, ובו נלקחו משכנתאות בשווי 9.5 מיליארד שקלים.

הנה נתון בולט נוסף: בחציון הראשון של שנת 2021 הההיקף הכולל של המשכנתאות שנלקחו בישראל הגיע ל-51.7 מיליארד שקלים. מדובר על גידול של כ-40% לעומת התקופה המקבילה ב-2020, שנה שבעצמה שברה את כל השיאים, אם כבר הספקתם לשכוח.

בנוסף לגידול הכללי שנרשם בשוק, מי שיצלול לתוך הנתונים יגלה עלייה חדה במיוחד בגובה המשכנתא הממוצעת העומדת על 895 אלף ש”ח, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, זאת לעומת 677 אלף בשנת 2016 (עלייה של 30% בחמש שנים בלבד).

כתוצאה מכך וכדי לעמוד בהחזרים החודשיים, הלווים נאלצים לפרוס את המשכנתאות שלהם לתקופות ארוכות יותר. הם עושים זאת בשל הריבית הנמוכה, אך מכיוון שאין ערובה שבנק ישראל ישמור על רמת הריבית הזאת, המעשה הזה של הרוכשים עלול להתברר כטעות גדולה ולהוסיף להחזר החודשי מאות שקלים בחודש ואף יותר. זוהי גם סיבה נוספת המדגישה את החשיבות של בניית תמהיל משכנתא מדויק ומותאם.

מדוע הזינוק בנתונים ומה עושה בנק ישראל בתגובה?

הסיבות לגידול בגובה המשכנתא ובגובה ההחזר החודשי רבות ומגוונות, והמרכזית שבהן היא העלייה המתמדת במחירי הדיור, שלא עושה רושם שתיעצר בקרוב, כך הודה אפילו שר השיכון הטרי זאב אלקין (“אנחנו בסיבוב חדש של משבר דיור – המחירים יעלו”). אם מוסיפים למשוואה הזו את התנאים המפתים שהבנקים מציעים ללקוחות שלהם, קיבלתם הסבר מניח את הדעת.

מה עושה בנידון בנק ישראל? הוא מנסה להתערב בשוק ולצנן אותו מעט, אך לא ברור עד כמה המהלכים שלו יהיו יעילים לאורך זמן, אם בכלל. בשלב הזה הוציא הבנק טיוטה המבקשת לחסום את האפשרות להגדיל את שיעור המימון של המשכנתא על-ידי שעבוד הדירה הישנה, הוראה שעשויה למתן את שיעור המשקיעים בשוק ולמנוע מינוף יתר, כך לפחות מקווים בירושלים. במקור נועדה ההצעה להרחיק את יזמי הנדל”ן מהשוק, אבל בפועל נדמה שהנפגעים העיקריים יהיו משפרי הדיור, שברוב המקרים ינסו בסך הכל להשיג תנאים למשכנתא הראשונה שלהם. בינתיים, ההצעה גררה ביקורת רבה מלא מעט כיוונים, מה שהביא גורם בכיר בבנק ישראל לספק את הציטוט הבא: “זה רק רעיון. ביקשנו להפיץ מסמך כדי לקבל תגובות והתייחסויות מהציבור, כולל ממומחים בתחום הנדל”ן והמשכנתאות, ואז נחליט סופית אם לקדם את הרעיון”. (מתוך ynet).

דווקא עכשיו – משכנתא עם וולטי

אומרים שכל משבר הוא גם הזדמנות. כעת, בזכות המצב הנוכחי בשוק, הסיכויים לקבל מהבנק משכנתא בתנאים טובים מבעבר עולים באופן משמעותי. אז אם שאלתם את עצמכם שאלות כמו – איך מוציאים אישור עקרוני למשכנתא? או מהם המסמכים הדרושים לקבלת משכנתא? ואפילו אם כבר עברתם את התהליך בעבר ואתם מרגישים מנוסים, דעו שתמיד יש היכן להשתפר.

אנחנו מזמינים אתכם לנסות את וולטי – שירות חדש וחכם שיעזור לכם לקחת משכנתא בקלות. בעזרת הטכנולוגיה של וולטי תוכלו לדעת מהן הריביות הזולות ביותר שמציעים הבנקים ואנחנו מתחייבים להשיג אותן בשבילכם. השירות כולל השוואה בין אלפי מסלולי משכנתא שונים, מיקוח מול הבנק ואפילו ליווי אישי עד החתימה.

 

המשיכו לקרוא

מתי משתלם למחזר משכנתא

מתי כדאי למחזר את המשכנתא?

מיחזור משכנתא היא פעולה של לקיחת משכנתא חדשה שמטרתה לחסל משכנתא קיימת. זה כרוך אולי במעט בירוקרטיה אבל יכול להיות שווה הרבה מאוד כסף. אבל מתי כדאי למחזר ומתי לא? 

<<קרא עוד

Add New Playlist