walty logo

זכאות למשכנתא – אולי מגיע לך סיוע מהמדינה ולא ידעת

מסלול זכאות במשכנתא ניתן על ידי משרד הבינוי והשיכון למחוסרי דיור, בעלי תעודת זכאות מונפקת, סיוע במשכנתא לצורך קניית דירה, הטבתה, הרחבתה או התאמתה לבעלי נכות.
שתפו את הפוסט:

< חזרה

כל כך הרבה כסף מונח על כף המשכנתא. ויחד עם זאת, ישנם אזרחים רבים אשר זכאים לסיוע מהמדינה בלקיחת המשכנתא ואינם יודעים על כך, וחבל. אז מה זו זכאות למשכנתא?, מי זכאי לסיוע מהמדינה בעת לקיחת המשכנתא? באלו תנאים עליו לעמוד כדי לממש את זכאותו בסיוע המדינה? איך מתבצע התהליך של סיוע המדינה בלקיחת המשכנתא? על זאת ועוד, מגיע המאמר שלפניכם לעשות סדר, אחת ולתמיד.

משכנתא זכאות

כחלק מחוקי הרווחה של מדינת ישראל, משרד הבינוי והשיכון מעניק למחוסרי דיור, בעלי תעודת זכאות מונפקת, סיוע במשכנתא לצורך קניית דירה, הטבתה, הרחבתה או התאמתה לבעלי נכות. כך מבטיחה המדינה, כי גם אנשים ללא אמצעים כלכליים או כאלה עם נכות פיזית, יוכלו לעמוד בכבוד בתשלומי המשכנתא ולזכות לדירה משלהם שתשמש אותם לצורך מגוריהם.

מסלול זכאות משכנתא

כדי לעמוד בתנאי הזכאות למשכנתא, יש לעמוד לפני כן בקריטריונים מקדימים תחת קטגוריית ‘חסרי דיור’. מיהם הנקראים חסרי דיור? יחידים או משפחה שב10 השנים לפני מועד הגשת הבקשה, לא הייתה להם דירה או טאבו משלהם. במקרים מסוימים, גם כאלה שהייתה להם דירה בתוך 10 השנים שקדמו להגשת הבקשה, יהיו זכאים, אם מדובר היה בדיור ציבורי, או דירה שנמכרה ושולמה עבורה משכנתא ממשרד הבינוי והשיכון, כשהיתרה על המכירה אינה עולה על תנאי הזכאות.

האם רק חסרי דירה הם בעלי זכאות בסיוע מן המדינה?

למעשה, הנתח העיקרי בזכאים, אכן שייך למחוסרי הדיור. אך יחד איתם, גם אנשים או משפחות שיש ברשותם דירה, יהיו זכאים לעיתים, לסיוע משכנתא מן המדינה. מי לדוגמא? הורה יחיד בתנאים מסוימים, יהיה זכאי לסיוע גם במקרים בהם יש ל בעלות באחוז מסוים על דירה. וכן, גם בעלי נכות, זכאים לעיתים על פי הדירוג הנקבע בחוק לסיוע המדינה במשכנתא.

מסלול זכאות משכנתא

רבים מתבלבלים בין תנאי הזכאות לכניסה להגרלה של מחיר למשתכן, לבין תנאי הזכאות לקבלת משכנתא בתנאים מועדפים, דרך משרד הבינוי והשיכון. אך למעשה, מדובר בשני דברים שונים, אם כי הם יכולים להגיע להשקה בתנאים מסוימים. כמו כן, התנאים במסלול זכאות משכנתא, משתנים בין הבנקים השונים, כך שאין נתונים אבסולוטיים לתמהיל המשכנתא שבמסלול הזכאות.

מחשבון משכנתא זכאות משרד השיכון

משרד השיכון והבינוי, מעמיד לרשות הציבור מחשבון זכאות משכנתא, אשר מחשב את גובה הניקוד למשכנתא, וכתוצאה מכך את גובה ההלוואה הממשלתית למשכנתא לצורך קניית או בניית דירה. למעשה, המחשבון מתבסס על הנתונים אותם אתם מזינים באופן עצמאי, ואת התוצאות שלו יש לקחת בעירבון מוגבל מאד, כי משרד הבינוי והשיכון אינו מחויב לקחת אחריות על התוצאות שתקבלו והקשר שלהן למציאות.

הנתונים המרכיבים את מחשבון זכאות משכנתא

הנתונים המרכיבים את מחשבון זכאות משכנתא, מתייחסים לכלל נתוני החיים של האדם: מצב משפחתי, סביבת משפחה, נכות קיימת, עולים חדשים ועוד. הבדיקה במחשבון משכנתא זכאות משרד השיכון, יכולה רק להעניק את האינדיקציה, לגבי כדאיות ההנפקה של תעודת זכאות, אשר כרוכה בעלות של 70 שקלים ועמידה בתנאי הזכאות, כאשר על ידה ניתן לקבל באופן מעשי את זכאות המשכנתא.

משרד השיכון משכנתא לנכים

כחלק ממשכנתא זכאות, משרד הבינוי והשיכון מעניק תוספת של 200 נקודות זכאות, לנכים אשר עומדים בהגדרות של משרד הבינוי והשיכון, מעבר לניקוד האישי שנקבע, לפי זכאותם שאינה קשורה לנכות. בנוסף, נקודות זכאות נוספות, ניתנים במקרה של אחוזי נכות גבוהים לצמיתה, במקרה ששני בני הזוג נכים, במקרה שהנכים הם עולים חדשים, ובמקרים של עמידה בקריטריונים נוספים מעולם הנכות.

אחוז הריבית במסלול זכאות משכנתא?

אז מהן ההטבות שמעניק משרד השיכון והבינוי לזכאים? מרכיב הזכאות הראשון, מתייחס לגובה הריבית וקובע הפחתה של 0.5% מהריבית הממוצעת על הלוואות צמודות מדד של הבנקים למשכנתאות, על פי פרסום בנק ישראל, כאשר בכל מקרה הריבית לא תעלה על 3%. למעשה, מדובר בחיסכון משמעותי, במיוחד בעלית הריביות בת זמננו, כאשר ריבית ממוצעת שצמודה למדד, יכולה לטפס גם ל3.7% במקרים מסוימים.

פריסת התשלומים במסלול זכאות משכנתא

פריסת התשלומים במשכנתא עבור הזכאים, אפשרית לפריסה של  עד 30 שנה, עם אפשרות לקיצור לתקופות של  10 שנים, 15 שנה, 20 שנה או 25 שנה. כאשר בכל פריסה שהיא, קיימת גם הנחת הריביות שמקנה הפחתה של לפחות 0.5% מן הריבית הממוצעת והמשוקללת של בנק ישראל. כך, גם במקרים בהם הפריסה רחבה למספר גבוה של שנים, אחוז הריביות עדיין שומר על איזון.

פירעון מוקדם במסלול זכאות משכנתא

אחד החסרונות הבולטים במסלולי משכנתא קבועים, הוא הסיכון בפירעון מוקדם בעת מחזור או החזרה של המשכנתא,  וקבלת עמלה מן הבנק על הפירעון המוקדם. הלוואת הזכאות טומנת בחובה בשורה, כיוון שהיא מאפשרת לפרוע את החזרת המשכנתא מוקדם מן הצפוי, ללא עמלות פירעון מוקדם כלל, בלי קשר לשער הריבית. וכך, כאשר ישנה את האופציה לפרוע את תשלומי המשכנתא עוד טרם סיום המסלול, ניתן לבצע זאת מבלי לשלם עמלה, וכך לחסוך את הריביות של החודשים שנחסכים מן התשלום המוקדם.

הנחה בשמאות במסלול זכאות משכנתא

כדי להקל על כל תהליך לקיחת המשכנתא, ברוב במקרים, גם העלות של שמאות הנכס, אשר נקנה עם מסלול זכאות משכנתא, תהיה נמוכה בכמה מאות שקלים, מעלות השמאות שניתנת על ידי הבנק. אמנם מדובר רק בכמה מאות שקלים, לעומת מאות אלפי שקלים שהמשכנתא עצמה מגלגלת, אבל אין מי שלא אוהב לחסוך אפילו כמה מאות שקלים מבלי להפסיד דבר בעקבות כך.

העלייה בריביות המשכנתא בבנק ישראל

ישראל חוותה ועודנה, עליה קשה בתחום ריביות המשכנתא, בכלל המסלולים, הצמודים למדד ושאינם. למעשה, ההפרש בין ינואר 2023 לבין ינואר 2022 עומד על כאחוז וחצי של תוספת ריבית, דבר שמתבטא בכיס האזרח המשלם, במאות עד אלפי שקלים בחודש. ולכן, היום יותר מתמיד, למסלול זכאות משכנתא, יש משמעות להוזלה משמעותית בריבית החודשית, וכתוצאה מכך בתשלום החודשי.

מימוש מסלול זכאות משכנתא

אם אתם עומדים לפני רכישת דירה, זה הרגע שלכם להוציא תעודת זכאות. חשוב לדעת שהוצאת תעודת זכאות יכולה לקחת 14 ימי עסקים, שיכולים להיות משמעותיים בעת משא ומתן על לקיחת משכנתא. ולכן, חשוב שלא להמתין לרגע האחרון, ולהוציא את תעודת הזכאות עוד לפני תחילת תהליך לקיחת המשכנתא במסלולי הזכאות.

לסיכום

מסלול זכאות משכנתא, מאפשר לאנשים מחסורי דיור, הורים יחידים, או בעלי נכות, לקבל אחוז מימון מסוים של המדינה, בעת לקיחת משכנתא מן הבנקים, על מנת שיוכלו לקבל ריבית חודשית נמוכה יותר, וכנגזרת מכך גם התשלום החודשי אותו ייאלצו לשלם – יהיה נמוך יותר. עמידה בתנאי הזכאות, מאפשרת הוצאת תעודת זכאות שעל ידה ניתן לקבל את ההטבות בעת לקיחת המשכנתא. היתרונות הבולטים מסלול זכאות משכנתא, הם: 1. ריבית הנמוכה ב0.5 אחוז מן הריבית הממוצעת, וכזו שאינה עולה על 3%. 2. אופציה לפירעון משכנתא מוקדם ללא תשלום עמלה. 3. הנחה בתהליך שמאות הנכס למשכנתא.

אם גם אתם מעוניינים לבדוק את זכאותכם ולקבל את הצעת משכנתא הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם, נציגי וולטי כאן בשבילכם להצעה הכי משתלמת שיש.

לוגו של וולטי בצבע סגול

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

המשיכו לקרוא

לקיחת משכנתא

מחיר למשתכן בצל הקורונה

מומחי walty מסכמים את מצבם של זוכי מחיר למשתכן בצל משבר הקורונה. כמה זוכים בטלו את זכאותם? בכמה התייקרה המשכנתא שלהם? ומה עם ההחזר החודשי?

קרא עוד >>
משכנתא דיגיטלית
ייעוץ משכנתא

על משכנתא דיגיטלית ופרטיות

כמו שכבר הבנתם Walty עוזרת לצרכן הישראלי לקבל מימון לקניית דירה. וחלקכם בוודאי תהה, למי המידע הזה עובר ואיך הוא נשמר? אז בואו נדבר קצת על אבטחת המידע.

קרא עוד >>

Add New Playlist