walty logo

< חזרה

מה זה בנקאות פתוחה ואיך היא תשפיע עלינו

רפורמת הבנקאות הפתוחה עומדת לצאת לדרך ברבעון הראשון של 2021, ועתידה לעשות מהפכה אמיתית בענף הבנקאות הישראלי. כל התשובות בכתבה הבאה.

מעניין?
שתפו אחרים

חברות סטארטאפ ישראליות שפועלות בתחום הפיננסים (או בשמן הרשמי חברות פינטק) מעניקות ללקוחותיהן שירותים מתקדמים שכוללים שליטה על המידע הפיננסי וביצוע פעולות בקלות ובמהירות. הבעיה שרובן המוחלט של חברות הפינטק הישראליות פועלות בשווקים עולמיים, ולכן הצרכנים הישראלים לא נהנים מהיתרונות שיש להן להציע. רפורמת הבנקאות הפתוחה (Open banking) עומדת לצאת לדרך ברבעון הראשון של 2021, ועתידה לפתור את הבעיה הזו וגם על הדרך לעשות מהפכה אמיתית בענף הבנקאות הישראלי.

חברות סטארטאפ ישראליות שפועלות בתחום הפיננסים (או בשמן הרשמי חברות פינטק) מעניקות ללקוחותיהן שירותים מתקדמים שכוללים שליטה על המידע הפיננסי וביצוע פעולות בקלות ובמהירות. הבעיה שרובן המוחלט של חברות הפינטק הישראליות פועלות בשווקים עולמיים, ולכן הצרכנים הישראלים לא נהנים מהיתרונות שיש להן להציע. רפורמת הבנקאות הפתוחה (Open banking) עומדת לצאת לדרך ברבעון הראשון של 2021, ועתידה לפתור את הבעיה הזו וגם על הדרך לעשות מהפכה אמיתית בענף הבנקאות הישראלי.

Group 636

מטרת הרפורמה היא לאפשר לצרכנים לשתף צדדים שלישיים במידע הפיננסי שקיים בחשבונות הבנק שלהם, ובכך לאפשר לשחקנים חדשים, לרבות חברות פינטק, להציע להם שירותים פיננסים בעלי ערך. למשל השוואת מחירים של הלוואות ומוצרים פיננסים, או שליטה על תזרים המזומנים החודשי. הסיבה ליצירת הרפורמה מגיעה ממספר כיוונים: 

  1. שכלול השוק: הרצון של הרגולטור לשכלל את השוק ולקדם תחרות על ידי שיתוף המידע הפיננסי עם צדדיים שלישיים נותני ערך, כגון חברות פינטק.
  2. בשלות טכנולוגית: טכנולוגיות חדשות כגון בינה מלאכותית, בלוקצ’יין ותשלומים מידיים מאפשרות לחברות פינטק להשתמש במידע הפיננסי ולייצר ערך רב לצרכנים.
  3. שינוי בהרגלי הצריכה: הצרכנים המודרנים הורגלו לחווית משתמש פשוטה ונוחה שמאפשרת להם לעשות כמעט כל דבר מהטלפון הנייד. אותם צרכנים משתוקקים לקבל חוויה דומה גם בעולמות הפיננסים המורכבים.

בשנים האחרונות תחום הבנקאות הפתוחה צבר תאוצה במספר מקומות בעולם, וכבר היום חברות פינטק ובנקים משתמשים בממשקים פתוחים להעברת נתונים (Open APIs) כדי לספק חווית שירות טובה ומהירה יותר ללקוח.  

אפליקציית ניהול התקציב Wallet פועלת במספר מדינות, ביניהם ארה”ב, רוסיה ואינדונזיה. החברה מרכזת את כל ההוצאות וההכנסות של לקוחותיה באמצעות איסוף נתונים מחברות אשראי, בנקאים וגופים פיננסים נוספים. החברה מספקת כלים חכמים לניהול תקציב ולתכנון עתידי.  

גם הבנק האנגלי FirstDirect השתמש ביתרונות של הבנקאות הפתוחה. באמצעות API הבנק אוסף על לקוחותיו מידע פיננסי ממוסדות אחרים ומרכז עבורם את כל הנתונים במקום אחד. בהתבסס על המידע, הבנק מפיק תובנות והמלצות אישיות לניהול פיננסי חכם יותר, ומציע מוצרים פיננסיים בהתאמה אישית, אפילו אם המוצרים הם של מוסדות מתחרים. 

גם בנקים ישראלים החלו להרים את הכפפה, למשל בנק דיסקונט זיהה את חלון ההזדמנויות שיצרה הבנקאות הפתוחה, והקים אתר שמאפשר לחברות פינטק ישראליות להגיש בקשה על מנת להתחבר למערכות הבנק. דיסקונט יבדקו כל בקשה ויאפשרו לחברות המתאימות להתממשק למערכותיהם ולספק שירותים חדשניים ללקוחות. 

החיבורים שתיצור הבנקאות הפתוחה צפויים לשמש קרקע פורייה לחברות פינטק רבות שיספקו את הפתרונות שלהם לקהל הישראלי. למשל חברת Walty הישראלית, המספקת שירות דיגיטלי להשוואת משכנתאות ועובדת עם כל הבנקים המקומיים זיהתה את הפוטנציאל של הבנקאות הפתוחה. לאחרונה החברה השיקה שירות חדש בשם וולטי פלוס, שירות זה עוקב אחרי הלוואת המשכנתא באופן שוטף ואוטומטי, מתריע ללקוחות בזמן אמת על הזדמנויות לשיפור ריביות, וכאשר וולטי פלוס מזהה הזדמנות כזו היא ממחזרת ללקוח את המשכנתא ללא עלות נוספת

עידן פרבר, אחד ממייסדי החברה ומנכ”ל משותף מסביר: “סקר שעשינו בקרב מאות לווים מצא שרוב האנשים אינם יודעים מה הריביות של המשכנתא שלהם, ולכן הם לא מודעים לכך שהם יכולים לחסוך כסף רב במיחזור משכנתא. המטרה שלנו היא לא לחנך את האנשים, אנחנו מבינים שלכל אחד מאיתנו יש עיסוקים רבים בחיי היום יום, ובדיקה שוטפת של תנאי המשכנתא אינה חלק מהם, היופי ב- וולטי פלוס זה שהוא בודק את המשכנתא שלנו באופן אוטומטי בלי שאנחנו צריכים להיות מעורבים. כשהוא מזהה הזדמנות למיחזור משכנתא אנחנו מקבלים התראה לטלפון הנייד. לקוחות יוכלו לקבל התראה באמצע חופשה ולחסוך עשרות אלפי שקלים בזמן שהם משתכשכים בבריכה, בלי שום פעולה אקטיבית מצידם. הלקוחות נהנים כי הם שולטים על המשכנתא שלהם בשלט רחוק וה- Open API יאפשר גישה נוחה יותר למשיכת הנתונים”.

המשיכו לקרוא

מחשבון משכנתא - האם הוא באמת מועיל

מחשבוני משכנתא פשוטים לעומת מחשבון משכנתא מתקדם

עומדים טרם לקיחת משכנתא, ורוצים לדעת מה יהיה ההחזר החודשי בו יהיה עליכם לעמוד מידי חודש בחודשו? איך ניתן לקבל תחזית פיננסית מדויקת? יש מחשבוני משכנתא פשוטים שמנסים לעשות את העבודה, ויש מחשבון משכנתא מתקדם, שבאמת מצליח ליצור לכם תחזית מושלמת להחזרי המשכנתא החודשיים.

<<קרא עוד
Group 641

הסרת מגבלת שליש פריים

המהלך של בנק ישראל יאפשר גמישות גדולה יותר בבניית תמהיל המשכנתא אך לא בהכרח יוזיל את הריביות. למה, כמה ואיך? כל הפרטים בגוף הכתבה.

<<קרא עוד

Add New Playlist