walty logo

מחיר למשתכן בצל הקורונה

מומחי walty מסכמים את מצבם של זוכי מחיר למשתכן בצל משבר הקורונה. כמה זוכים בטלו את זכאותם? בכמה התייקרה המשכנתא שלהם? ומה עם ההחזר החודשי?
שתפו את הפוסט:

< חזרה

מומחי walty מסכמים את מצבם של זוכי מחיר למשתכן בצל משבר הקורונה. כמה זוכים בטלו את זכאותם? בכמה התייקרה המשכנתא שלהם? ומה עם ההחזר החודשי?

רוכשי דירה ראשונה היוו גורם משמעותי בצמיחה שחלה בשוק המשכנתאות בשנת 2019, מתוכם כמובן בלטו זוכי מחיר למשתכן.
על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס) נרשם זינוק של 42% במהלך 2019 במכירת דירות חדשות בעקבות מחיר למשתכן. עשרות פרויקטים מהתכנית הממשלתית קיבלו היתר בנייה, ולכן אלפי זוכים חתמו על חוזה ונהרו לסניף הבנק (או ל- Walty) כדי לקחת משכנתא.

לדברי עידן פרבר, מנכ”ל ומייסד Walty, ההערכות לגבי 2020 היו לא פחות גבוהות, עד שהגיעה הקורונה. פרבר מנתח את מצב המשק ומצבם של זוכי מחיר למשתכן. 

רוכשי דירה ראשונה היוו גורם משמעותי בצמיחה שחלה בשוק המשכנתאות בשנת 2019, מתוכם כמובן בלטו זוכי מחיר למשתכן. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס) נרשם זינוק של 42% במהלך 2019 במכירת דירות חדשות בעקבות מחיר למשתכן. עשרות פרויקטים מהתכנית הממשלתית קיבלו היתר בנייה, ולכן אלפי זוכים חתמו על חוזה ונהרו לסניף הבנק (או ל- Walty) כדי לקחת משכנתא. 

לדברי עידן פרבר, מנכ”ל ומייסד Walty, ההערכות לגבי 2020 היו לא פחות גבוהות, עד שהגיעה הקורונה. פרבר מנתח את מצב המשק ומצבם של זוכי מחיר למשתכן.

Group 622

עוצמת הפגיעה

סקר של “איגוד הזוכים” (המאגד עשרות אלפי זוכים בהגרלות מחיר למשתכן) חשף שמשבר הקורונה השפיע לרעה (או לרעה מאוד) על מצבם הכלכלי של 67% מהנשאלים. כמעט 50% ממשקי הבית חוו פיטורין או יציאה לחל”ת של אחד או יותר מבני המשפחה, ורק 24% ציינו כי לא חוו קשיים כלכליים בצל המשבר. בסקר השתתפו 1,012 אנשים שזכו במחיר למשתכן, רובם כבר חתמו על הסכם מכר מחייב מול הקבלן.

לפי תוצאות הסקר, בעקבות המשבר 3.5% מהאנשים שזכו בדירה מוזלת, ועדיין לא חתמו על הסכם עם הקבלן, ביטלו את הזכייה, וכ- 22% נוספים מתלבטים האם לבטל. בקרב זוכים שכבר חתמו על הסכם רכישה, 16.7% היו שמחים לבטל את החוזה.

רוכשים שניסו לייצר הכנסה פסיבית

מבקר המדינה דיבר על בעיה נוספת שיכולה לצוף: חלק לא קטן מהזוכים במחיר למשתכן רכשו דירה באזור מרוחק, במטרה להשכיר אותה ולהמשיך לגור בשכירות במרכז הארץ. זוכים אלה תכננו כמובן לייצר הכנסה פסיבית או ליהנות מעליית המחירים בהמשך. אלא שהמשבר הנוכחי של שוק הנדל”ן עלול להציב בפניהם בעיה חמורה – הדירה שרכשו במחיר למשתכן עלולה להישאר ריקה בזמן שהם משלמים עליה משכנתא, זאת בנוסף לשכירות שהם משלמים על הדירה שלהם.

 

החמצן של שוק הדיור

בסה”כ 40,000 זוכים רכשו עד היום דירה מוזלת ועוד עשרות אלפים אמורים לאכלס את דירותיהם בשנתיים הקרובות. לצד הבעיות הקיימות, צריך לזכור שזוכי מחיר למשתכן נוטים שלא לבטל חוזי רכישה – הם רוצים להנות מההנחה הגדולה (בין 200,000 ש”ח ל- 1,000,000 ש”ח). בנוסף, זוכי מחיר למשתכן נדרשים לשלם לקבלנים לפי תנאי תשלום, ולכן לא יכולים לעכב את לקיחת המשכנתא. הרוב המוחלט של הזוכים ממשיכים לרכישת הדירה ואף רוצים לעשות זאת במהירות בשל החשש מעליית מדד תשומות הבנייה והקשחת תנאי הריבית. נכון שמדובר בביקושים נמוכים יותר מדרך כלל, אבל בראיה מקרו כלכלית, ברור שהתכנית היא החמצן של שוק הדיור. 

בחודש מרץ 2020 ,למרות משבר הקורונה, פרויקט מחיר למשתכן המשיך לייצר ביקושים: כ-12 אלף נרשמו להגרלות ברחבי הארץ (בחיפה, בחצור הגלילית ובנוף הגליל).

shutterstock 669633382 2

בכמה התייקרה המשכנתא של זוכי מחיר למשתכן

אלה הריביות הממוצעות (על משכנתא של 75% מימון) ללווה אשר זכה במחיר למשתכן – לפני המשבר ובמהלכו:

  • פריים (30 שנים): 1.15% בדצמבר 2019 >> 1.45% במרץ 2020.
  • משתנה כל 5 צמוד (25 שנים): 1.92% בדצמבר 2019 >> 3.05% במרץ 2020.
  • קבוע לא צמוד (15 שנים): 2.55% בדצמבר 2019 >> 3.85% במרץ 2020.


בשורה התחתונה, המשכנתא הממוצעת של זוכי מחיר למשתכן התייקרה בכ-88 אלף ₪ לפי נתוני Walty.


מה קרה להחזר החודשי?

בעקבות עליית הריבית ההחזר החודשי של זוכי מחיר למשתכן זינק ב- 358 ש”ח בממוצע. לפי נתוני Walty ההחזר החודשי הממוצע לפני המשבר עמד כ- 3,800 ש”ח וההחזר הממוצע במהלך המשבר הגיע ל- 4,158 ₪.

קריאה להגינות של המפקחת על הבנקים

על רקע משבר הקורונה ועליות הריבית בבנקים, ב- 02 לאפריל הוציאה המפקחת על הבנקים, ד”ר חדוה בר, מכתב לתאגידים הבנקאיים:

  • המשך הזרמת האשראי: המפקחת מבקשת מהבנקים להמשיך להזרים אשראי למשק, כיוון שהענקת אשראי נתפסת ככלי חיוני שעשוי לתמוך ביכולת של העסקים ומשקי הבית לצלוח את המשבר. במקביל, לדרישתה הפיקוח על הבנקים נוקט במספר צעדים משמעותיים כדי לתמוך ביכולתה של המערכת הבנקאית להמשיך ולהגדיל את היצע האשראי, ובפרט – הפחתת דרישות ההון. צעד זה מפנה למערכת הבנקאית מקורות להרחבה משמעותית של מתן האשראי. 
  • תמחור הוגן: המפקחת מכירה בכך שעליית הריביות בבנקים נגרמה ברובה מכך שסיכון האשראי ועלויות הגיוס של הבנקים עלו. למרות זאת מבקשת המפקחת, לתמחר את האשראים, בראיה כלכלית הוליסטית, תוך התחשבות בצרכי המשק והלקוחות, גם אם הדבר יביא לפגיעה בשולי הרווח של המערכת הבנקאית בטווח הקצר.

    המפקחת דורשת מהבנקים לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם ואשר סביר  להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו. בנוסף, מבקשת המפקחת מהבנקים להימנע מהקשחה מיותרת של תנאי החיתום.

 

לסיום – הנה 3 סיבות למה משכנתא דרך Walty היא האופציה המשתלמת ביותר 

  • עם Walty לא תצטרכו לבקר בבנק ולסכן את בריאותכם. Walty שולחת את בקשת המשכנתא שלכם לכל הבנקים בלי שתצטרכו לצאת מהבית.
  • בימים של עליית ריבית כל יום יכול להיות קריטי ולכן חשוב למצות את המשא ומתן במהירות לפני שהריבית תעלה. ל- Walty יש כוח מיקוח מול הבנקים – ולכן גם בזמני משבר יודעת לקבל ריביות זולות מאוד ומבנקים מסוימים אף לשמר את הריבית שהייתה לפני המשבר.
  • ל- Walty יש ממשקים דיגיטליים עם הבנקים מה שגורם למשא ומתן להיות מהיר ויעיל ועוזר לכם לחסוך כסף.למידע נוסף על תהליך המשכנתא ב- Walty לחצו כאן.
Slice 38 1
לוגו של וולטי בצבע סגול

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

המשיכו לקרוא

מתי משתלם למחזר משכנתא
מחזור משכנתא

מתי כדאי למחזר את המשכנתא?

מיחזור משכנתא היא פעולה של לקיחת משכנתא חדשה שמטרתה לחסל משכנתא קיימת. זה כרוך אולי במעט בירוקרטיה אבל יכול להיות שווה הרבה מאוד כסף. אבל מתי כדאי למחזר ומתי לא? 

קרא עוד >>
ריבית משכנתא – עכשיו אפשר להבין מה הריביות הזולות ביותר שתוכלו לקבל
אישור עקרוני

ריבית משכנתא – עכשיו אפשר להבין מה הריביות הזולות ביותר שתוכלו לקבל

הריבית הנלווית למשכנתא מבטיחה רווח יחסי לבנק מן ההלוואה שהוא העניק לכם, כאשר ככל שהסיכון באי ההחזרה שלכם גבוה יותר, כך גם הריבית תהיה גבוהה יותר. לעומת זאת, ככל שהסיכון לאי עמידה בתשלומי המשכנתא יהיה נמוך יותר, כך באופן יחסי גם אחוזי הריבית יהיו נמוכים יותר.

קרא עוד >>

Add New Playlist